KVĚTINY NA ZAHRADĚ

Napsal Drozdova66.bloger.cz (») 27. 4. 2012 v kategorii ZAHRADA, přečteno: 10818×
obrazky-ruzne/dk-111-kytice-frezie-kulata.jpg

RŮST KVĚTIN A JEJICH STAROST..

 

AKSAMITNÍK (tagetes)
Odolná rostlina s dlouhotrvající bohatostí zářivě vybarvených, jednoduchých, poloplných i zcela plných květů s nepřeberným množstvím kultivarů, dorůstající do výšky 20 až 100 cm.
Pěstování: v březnu až dubnu vyséváme pod sklo nebo ve druhé polovině května přímo na záhon do živných hlinitých půd na plném slunci. Vyžaduje bohatou zálivku po celou sezonu.
Rady a tipy: pravidelným stříháním podporujeme vznik nových poupat.

FREZIE plná(Fresia)
Frézie je krásně vonící květina k řezu, která se může pěstovat také v bytech. Pěstování je náročnější, ale odměna z vůně, kterou vám krásně vonící frézie za vaši péči přinesou, je ještě větší
Pěstování:Frézie jsou vděčné zahradní cibulnaté rostliny, které kvetou uprostřed léta. Frézie patří mezi oblíbené silně vonící květiny vhodné k řezu. Pěstují se ve sklenících, ale je možné vysadit frézie na záhony nebo je pěstovat v bytě.
Ideální stanoviště pro pěstování :Frézie vyžadují světlé stanoviště. V létě je vhodné při intenzivním záření rostliny přistínit. Rostliny po výsadbě ve skleníku (na podzim) vyžadují minimální teplotu kolem 17°C (nejlépe 25°C). V zimě by teplota u frézií neměla klesnout pod 10°C .
Zálivka a vzdušná vlhkost:Zálivka by měla být pravidelná, nejlépe odstátou dešťovou vodou. Rostliny zaléváme ke kořenům. Nesnáší přemokření zeminy. Rostliny mají rády vyšší vzdušnou vlhkost, nejlépe kolem 70%. Listy v létě rosíme, aby rostlinám nadměrně neosychaly.
Výsadba:Hlízky sázejte tak, aby nad nimi bylo tak 5 cm zeminy.Ve vzdálenosti od sebe 5 cm. Dorůstají totiž až do výšky 25 cm a mohly by se vám při mělkém zasazení vyvracet a polehávat. Výsadba frézií se provádí na jaře. Na podzim je nutné ze země hlízy vyrýt stejně tak jako třeba gladioly, protože jsou to rostliny, které mrazu neodolávají. Aby příští rok kvetly, skladují se tři měsíce při teplotě okolo 25 stupňů a pak se teplota sníží. výsadba od března po červenec.Kvete v červenci až srpnu.
Hnojení:Frézie přihnojujeme 1x za 14 dní. Nejlepší pro přihnojování rostlin jsou speciální tekutá hnojiva, která se dobře rozpouští v půdě. Důležité je, vybírat si takové hnojivo, které má vyvážený poměr obsažených složek a má co nejmenší obsah solí.
Množení:Frézie množíme dělením hlíz. Hlízy vysazujeme na upravený pozemek. Sázíme 80 – 100 hlíz na 1 metr čtvereční. Důležité je, aby zemina neobsahovala velké množství solí, protože jsou frézie vyšší obsah solí v půdě citlivé.
Choroby a škůdci:Frézie nejčastěji trpí usycháním listů, sviluškami, třásněnkami, mšicemi.
Pěstování frézií v bytě:Frézii můžeme pěstovat i v květináči v domácích podmínkách. Hlízky frézií můžeme zasadit už v lednu nebo v únoru, kvetou nám pak dříve. Pozor! V bytě i na tom nejsvětlejším místě mají frézie nedostatek světla ke kvetení. Pro dobré zakořenění frézií se doporučuje zasklená lodžie, zimní zahrada nebo vytopený skleník. Teplota je ideální v rozmezí 10 - 15°C. Když frézie nasadí poupata, můžete je pak přenést do teplého bytu, kde vám dokvetou.

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ

Měsíček lékařský (Calendula officinalis L.) je léčivá rostlina původem z jihu Evropy. Pěstuje se jako letnička, používaná pro výsadbu na záhony a k řezu květů.
Popis:Je to bylina s bohatě větvenými lodyhami a podlouhlými listy, rostlina dosahuje výšky asi 30-70 cm. Úbory květů jsou až 8 cm a mají žlutou nebo oranžovou barvu. Rostliny seříznuté po odkvětu asi 15 cm nad zemí znovu obrazí a vykvetou.Rostlinám se daří v propustné hlinitopísčité půdě, dobře zásobené živinami, na slunném místě či v polostínu.
Základní informace:Tato letnička vyžaduje slunné a prostorné místo, vyhovuje jí většina půd, ale ne příliš promáčená. Rozmnožuje se semeny 0,5–1cm velkými, srpovitého tvaru. Výsevu je od března do května . jednotlivé rostliny jsou od sebe 40cm Kvete v červnu až září, květenstvím je úbor. Sběr květu je doporučen ve fázi rozevírání úborů, listy nejlépe mladé.
Léčivé účinky:
Mast: Dvě vrchovaté dvouhrstě květů, stonků a listů se na drobno nasekají, 500g sádla se rozehřeje. Do sádla vsypeme měsíček, necháme vzkypět, zamícháme a odstavíme. Necháme jeden den odstát, pak slabě ohřejeme a přefiltrujeme přes plátno do připravené nádoby.
Užití: pooperační jizvy, jizvy, křečové žíly, zánět žil, bércové vředy, omrzliny, spáleniny, vředy, akné, plíseň nohou, proleženiny, podlitiny, popraskaná kůže, řezné rány, hemoroidy, sluneční spáleniny
Čaj: Jedna vrchovatá lžička (květ, list, stonek) na 1/4 litru. 1-2 šálky čaje denně na dospělou osobu jako prevence. 3-4 šálky denně na dospělou osobu jako léčba( polévkovou lžíci každou čtvrt hodinu).
Užití :čištění krve, infekční žloutenka, onemocnění jater, škrkavky, průjmy, zánět tlustého střeva, zlepšení trávení, opožděná či bolestivá menstruace.
Tinktura: Plnou hrst květů na 1 litr pálenky (nebo vodky), necháme vylouhovat 14 dnů na slunci nebo při teplotě 20 °C.
Užití: zesílení účinků čaje, jako obklad při ranách, pohmožděninách, výronu krve, přetažení svalů, hnisavé vředy, otoky a nádory.

GLADIOL, Gladiolus:

Rostlina kvete od července do září.,Květy sladce voní.Rostlina je vhodná k řezu.Květy vydrží ve váze cca 1 týden.
Požadavky na pěstování:Milují slunce, ale daří se jim i v polostínu.Především v době květu vydatně zaléváme.V létě hnojíme plným tekutým hnojivem. S hnojením začínáme 14 dní po výsadbě.Množíme dělením dceřiných hlíz. Takto namnožených rostlinám trvá 2 – 3 roky, než začnou kvést.Hlízy nejlépe již narašené vysauzujeme od konce března do května 10 – 12 cm hluboko na větrem chráněné stanoviště.humózní dobře propustná půda Při nesprávným uskladnění mohou být hlízy napadeny hnilobou nebo strupovitostí. V takovém případě hlízy likvidujeme. Květy mečíků jsou často napadány třásněnkou mečíkovou (bílé skvrny na listech a květech). Jde o savého škůdce, který listy vysává.

PAVOUČÍ JIŘINY
Jiřinka (Dahlia) patří k tradičním rostlinám našich zahrad a vévodí začínajícímu podzimu. Pochází z Mexika a současná nabídka zahrnuje takové množství rostlin, že si vyžaduje speciální systém třídění. Setkáme se tedy s názvy skupin jako pomponky, kaktusové, semikaktusové, mignonky, ballky, pavoučí (vše uvidíte v reportáži). Rostliny se liší výškou (20 cm až 1,6 m), typem květu (od jednoduchých kopretinových až po složitě utvářené plné květy) i zabarvením listů (zelené odstíny i bronzové vybarvení). Barevná škála květů nezná pouze modrou a černou barvu. Rostliny jsou většinou ve výrazných odstínech a také dvoubarevné. Pěstují se jako okrasné záhonové rostliny, k řezu do váz a nízké i v nádobách. Jejich vegetace končí příchodem prvních mrazíků. Sázejí se od března do června a kvete od června po říjen.
Ochrana před zimou:Po prvních mrazech rostliny opatrně vyjmeme rycími vidlemi ze země a lodyhu seřízneme asi 10 cm nad hlízou. Necháme oschnout a očistíme od půdy. Poté necháme proschnout na sítě nebo v lísce na suchém stinném místě. Na zimu hlízy uložíme na bezmrazém místě, nejlépe ve tmě. Prosypávají se ještě pilinami, rašelinou nebo pískem. Vyplazí se hlízy před definitivním uložením ošetřit fungicidem proti houbovým chorobám. Běžně se pěstují po více let, stářím trsy mohutní.
Péče o jiřiny na podzim:Jiřinky potřebují slunečné stanoviště. Rostliny zaléváme opatrně, aby se nenamočil list. Nyní již nedáváme žádné hnojivo s vyšším obsahem dusíku, hlízy by špatně vyzrály. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Abychom dosáhly krásných květů, záměrně vyštipujeme boční pupeny a probíráme počet výhonů na rostlině .
Rozkvetlý byt:Květy řežeme časně zrána, zcela rozvinuté. Spodní části stonku, které budou ve vodě, zbavíme listí a hned vložíme do vody, aby neuvadly. Můžeme přidat přípravky pro řezané květiny. Ve váze vydrží skoro dva týdny.
Hurá na škůdce:Jiřinky rádi ožírají škvoři. Také hned zasáhneme při napadení mšicemi, protože kromě sání přenášejí nebezpečně viry. Rostliny, které vykazují různé deformace, vyhodíme, nebudeme je léčit ani uskladňovat. Takto nejlépe předejdeme šíření nebezpečné infekce.

MUŠKÁTY
Mezi balkonové jedničky patří muškáty (pelargonie). Nejoblíbenější muškáty jsou popínavé, které v době své vegetační doby tvoří bohaté vodopády květů. Aby však byly muškáty skutečnou ozdobou a vytvořily tu nádhernou záplavu květů, je zapotřebí se o ně správně starat. Prvním krokem je správná volba druhu muškátu. U venkovských chalup a
chat jsou velmi pěkné klasické druhy muškátů, které rostou do výšky, jsou todruhy, které k chalupám skutečně patří. U novostaveb a činžovních domů jsou zase v kurzu popínavé novější druhy muškátů.
Předpěstování sazenic muškátů:Někdo si sazenky muškátů koupí v zahradnictví či supermarketu nebo na tržnici, jiný si raději sazenky muškátů vypěstuje sám. Není na tom nic těžkého: Muškáty množíme pomocí řízků. Ideální datum na řízkování dle luny je ve dnech znamení vah (mimo dne úplňku). Připravíme si čistý truhlík, do něhož dáme zeminu na řízkování nebo směs písku a zeminy(poměr 1 : 1). Z dospělých zdravých rostlin muškátů ustřihneme 10cm výhonek který nekvete. Odstraníme z něj listy, necháme jen tři vrcholové listy a ustřižený konec namočíme do stimulátoru na zakořenění (je to jistější), pak zastrčíme do připravené zeminy v truhlíku, jemně sazeničky muškátů kolem přitlačíme a zalijeme.
Truhlík s muškáty dáme do polostínu a udržujeme zeminu vlhkou.
Nepřeléváme, aby se netvořila plíseň či hniloba. Pravidelně odstraňujeme případné špatné listy. Sazenky muškátů ze také možno nechat jen ve vodě a pak jakmile rostlinka muškátu vytvoří kořeny, zasadíme do země. Musíme vědět, kolik muškátů budeme na jaře potřebovat a předpěstujeme si pro jistotu asi tak o 10% více, aby nám nakonec nějaká ta sazenka muškátu nechyběla z důvodu úhynu v období dlouhé zimy. Muškáty máme celou zimu na světlém a chladném místě. Jsou-li v teple, vytahují se a jsou pak slabé. Pokud se na muškátech objeví poupata, zaštipujeme je, aby se rostlinka zbytečně nevysilovala. Je důležité, aby do jara vyrostla co nejsilnější zdravá sazenka muškátu, aby po zasazení na balkon vyrostla skutečně silná krásná bohatě kvetoucí rostlina. Po celou zimu sledujeme, zda nebyly muškáty napadeny škůdci, případně s nimi bojujeme vhodnými postřiky. Pokud sázíme více barev, dbáme, aby se mezi sebou střídaly kontrastní barvy, aby jejich barevná škála více vynikla. Ideální jsou samozavlažovací truhlíky. Množství muškátů v truhlíku závisí na velikosti truhlíku. Do 50 cm truhlíku dáme 2 muškáty, do 70 cm truhlíku 3. Po zasazení pořádně zalijeme horem, pak zaléváme jen do postranního otvoru pro zalévání.
Umístění muškátů na stanoviště: Jakmile chceme přemístit muškáty na balkon či do okna, je lepší rostliny na to připravit. Přes den dáváme ven, na noc kvůli pozdním mrazíkům ještě uklízíme.
Jakmile již mrazíky nehrozí, necháme již otužilé muškáty venku i přes noc.
Péče o muškáty:Jednou za týden přidáváme do zálivky
hnojivo pro muškáty. Pravidelně odstraňujeme špatné listy, kontrolujeme, zda nejsou rostliny napadeny chorobou či škůdcem, případně v boji proti nim použijeme vhodné postřiky. V parných
letních dnech na noc můžeme muškáty rosit a udržujeme neustále vlhkou zeminu. V období květu muškátů pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy, aby mohla rostlina tvořit květy další.
Přezimování muškátů: Koncem září začneme omezovat zálivku a chystat rostliny k přezimování. Pokud máme málo místa na jejich uskladnění, opakujeme proces s řízkováním. Řízky zaberou méně místa. Pokud budeme uskladňovat celé rostliny, zálivku skutečně hodně omezíme. Přes zimu držíme rostliny téměř v suchu. Neustále musíme odstraňovat suché listy. V únoru začínáme pomalu se zálivkou. V březnu zálivku zvyšujeme, neustále vylamujeme poupata, aby se rostlina nevysílila

HVOZDÍK KARAFIÁT
Letnička pro záhonovou výsadbu a pro řez květů. 100% plnokvětá selekce ve směsi barev. vyžaduje propustnou, živnou půdu s dostatkem vápníku a slunnou polohu. tyto tzv. chabaudovy karafiáty mají dlohou vegetační dobu. Vhodná k řezu v červenci až září.
Setí :Sejeme je brzy - únoru až v březnu( ve skleníku předpěstování)
Do záhonu v květnu. V rozmezí 40 x 25 cm

MATEŘIDOUŠKA
Drobná silně aromatická vytrvalá rostlina. Sušíme vrchní nedřevnatou část kvetoucí natě, která obsahuje velké množství silic se silným dezinfekčním u uklidňujícím účinkem. Používá se proti kašli, při problémech trávícího traktu, ke kloktáníi obkladům. Vyžaduje propustnou půdu a plné oslnění. Po odkvětu sestřihněte.
Setí: Zaséváme v březnu do skleníku a vysazujeme v květnu do záhonu 40x20cm. Kvete od července do října

LEVANDULE LÉKAŘSKÁ
Vytrvalý, rozvětvený polokeř, vysoký 60 cm. Osivo po výsevu nezasypáváme, pouze zatlačíme do substrátu, rostlinky následně přepichujeme. Sbírá se kvetoucí nať od 2 roku, vždy za sucha. Výrazně aromatická droga má uklidňující účinky, užívá se v čajových směsích, do vonných směsí či k aromatizaci prádla
Setí : Semena vyséváme v březnu a přepichujeme v květnu v rozmezí 50x 50 cm. Kvete v červenci až srpnu.


KROKUS - ŠAFRÁN

Je rod jednoděložných rostlin z čeledi kosatcovité (Iridaceae).Krokusy jsou jednou z nejoblíbenějších jarních cibulovin.Rozhodnete-li se mít vlastní kvetoucí krokusy ještě letos, sáhněte po druzích kvetoucích na podzim – od září do října. V té době už budete mít jistě vybrány krokusy pro říjnovou výsadbu, abyste se příští jaro mohli pochlubit jejich barevnými skupinkami. Krokusům se bude líbit na malé i velké zahradě, vysázet je můžete i do skalek. Lze je narychlit a pěstovat jako hrnkové rostliny. Takto narychlené kvetoucí krokusy se dají v květinářstvích koupit během zimy. Po odkvětu je nechte postupně zatahovat (omezením zálivky žloutnou listy), a jakmile se listy sami „pustí“, můžete hlízky z květináčů vybrat, očistit a nechat rychle zaschnout. Uchovejte je v suchu a vysázejte do volné půdy během října, zjara pak vykvetou s ostatními venku pěstovanými krokusy. Při výběru hlízek k podzimní výsadbě se můžete rozhodnout pro velkokvěté kultivary, v nabídce jsou i vícekvěté kultivary krokusů drobnokvětých, případně najdete odrůdy botanických šafránů, vhodných obzvláště do skalek.Všechny krokusy snáší dobře mrazíky i v době květu, ani minus pět stupňů jim neublíží. Květy se přitisknou k zemi, ale jakmile se oteplí, narovnají se v jarním slunku a kvetou dál. Šafrány také nikdy nerozkvetou dřív, dokud není zem alespoň mírně prohřátá slunkem. Jak se o krokusy postarat?

Všechny krokusy dobře pokvetou jak na výsluní – hlavně podzimní druhy, tak v mírném stínu, kde se daří především jarním hybridům. Důležitá je pro ně propustná, nepřemokřená zem, neboť jako všechny hlíznaté a cibulnaté rostliny jsou na přemokření citlivé.Příprava země pro výsadbu je jednoduchá: prokypřené, plevele zbavené místo vyhnojte pouze uleželým kompostem (v žádném případě nehnojte chlévskou mrvou ani jinými statkovými hnojivy).Hlízky se sází do hloubky sedm až deset centimetrů. Hlubší výsadba ochrání krokusy před teplotními výkyvy v půdě, a hlavně před hraboši, kteří okusují narašené hlízky. Z toho důvodu je pro krokusy vhodnější i pozdější výsadba (konec října), kdy hrabošů ubývá.Rok za rokemPro přísun živin stačí krokusům každoroční přihnojení kompostem, v chudých půdách lze zjara přihnojit ledkem amonným, který se ale nesmí dostat na listy. Krokusy vytváří po čase kvetoucí koberce a zapojené skupiny, proto při kypření zeminy postupujte opatrně.Asi po třech čtyřech letech se můžete pustit do přesazení rostlin. Po odkvětu nechte rostliny jako každoročně zatáhnout – bývá to tak koncem června – a vyjměte hlízky ze země. Očistěné je nechte rychle usušit a uschovejte v suchu k podzimní výsadbě. Prohlédněte pečlivě hlízky, zda nemají na povrchu skvrny či stopy poškození. Ani šafránům se choroby nevyhýbají, a přestože napadené rostliny ještě pár let kvetou, postupně degenerují. Navíc se choroba šíří, proto napadené hlízky zničte a kupte nové, zdravé.

NARCIS

Narcis je vytrvalá pozemní bylina, která vytváří cibule, které i přes odumření zbytku rosliny přezimují.Narcisy jsou oblíbené nejenom pro svojí nenáročnost, ale také pro svoji jednoduchou krásu. Záplava žlutých květů rostoucí v trsech rozzáří žlutě záhony zahrad, skalky, trávníky a v neposlední řadě i okenní truhlíky. Některé druhy jsou vhodné pro pěstování v místnosti. Už nakvetlá poupata přenášíme do místnosti obvykle v období vánočních či velikonočních svátků. Tyto rostliny můžeme po odkvětu vysadit to zahrady, kde příští rok vykvetou. Po odkvětu se odkvetlé stonky odstraňují, listy necháme odumřít. Pokud rostou v trávě, ta by se neměla měsíc po odkvětu sekat.

Použití:Květy jsou vhodné k řezu. Trháme jak poupata tak nakvetlé květy. Sliz z čerstvě nařezaných narcisů škodí ostatním rostlinám. Pokud chcete vytvořit rozmanité aranžmá s jinými rostlinami, musíte do vody přidat speciální výživu která zabrání unikání škodlivé

Doba květů:únor, březen, duben, květen

POŽADAVKY NA PĚSTOVÁNÍ
Stanoviště:Vyžadují světlé nebo přistíněné stanoviště. Ideální je stanoviště pod listnatými stromy, kde mají zjara dostatek vlhkosti.
Hnojení:Při kvetení nebo po odkvětu hnojit nemá význam. Hnojí se po výsadbě nebo před obdobím květu tj. únor.

Množeni:Množíme v létě dělením velkých trsů tak, že dceřinné cibulky oddělíme a bezprostředně poté zasadíme do země.

Sadba:Cibule sázíme v září nebo říjnu 15 – 20 cm hluboko, podle velikosti cibule. Obecně platí, že cibule by měla být zakryta vrstvou půdy, jež odpovídá dvojnásobku její velikosti. Cibule ponecháme na stanovišti tak dlouho, dokud se jim dobře daří.

Zemina:Vhodná je dobře propustná vlhká zemina. Pokud cibule vysazujete do těžkém půdy, při sadbě použijte pod cibule vrstvu písku.


Škůdci:Narcisy napadá moucha cibulovka narcisová, která způsobuje, že rostlina špatně kvete.

Štítky: ZAHRADA
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Romana z IP 194.228.13.*** | 26.9.2015 17:03
Pokud někdo neví, jak si poradit se zahradou, tak se vyplatí vyzkoušet realizace a údržby zahrad a teras. Nám tuto službu dělala firma www.jungleinteriors.cz/sluzby/realizace-a-udrzba-zahrad-a-teras/ a moc se jí to povedlo
Lucie z IP 194.228.13.*** | 26.9.2015 20:53
Pestré složení zahrady je důležité a pokud je pro někoho zahrada nadlidský úkol, realizace a údržba zahrad a teras mu s tím může pomoci www.jungleinteriors.cz/sluzby/realizace-a-udrzba-zahrad-a-teras/
Anita z IP 2a00:1028:83ca:*** | 12.11.2015 12:01
Co se týče rostlin, tak ty obklopují celou naší zahradu. Já se bez nich neobejdu. Levný nábytek na zahradu je super e-levnynabytek.cz/
Věra z IP 82.144.159.*** | 29.9.2023 16:31
V posledních letech na hodně místech vidíme jak si lidé instalují různé formy zavlažování na zahrady a dělám nám to dost radost. Je sice pravda že my jsme kutilové jako národ a tak by bylo vhodnější kdyby si to každý dělal sám, ale taková asistovaná pomoc od www.zavlazovaci-systemy.net/eshop se může někomu hodit.
Eva z IP 82.144.159.*** | 4.1.2024 21:38
Můj chlap mně jednou přes www.kvetinyonline.cz rozvoz květin objednal růže do firmy když jsem byla skutečně psychicky na dně a ani nevíte jak moc mně to pomohlo. Někdy tato gesta udělají strašně moc!
Renata z IP 46.135.16.*** | 30.9.2024 12:54
Hezký den. Zrovna přemýšlíme nad tím, že si koupíme nějaké www.lafuma-nabytek.cz/nabytek-na-balkon-lafuma křeslo na balkon, ale přemýšlíme, jestli se vyplatí koupit jedno dražší, nebo raději dvě levnější. Je tu někdo, kdo má zkušenosti s oběma variantami a mohl by poradit, co je lepší?
radka z IP 82.144.159.*** | 22.11.2024 19:24
Zatravňovací dlažba u nás úplně změnila způsob, jakým využíváme zahradu. Díky www.agrotex.cz/katalog/cz/zbozi-2/zatravnovaci-dlazba zatravňovací dlažbě máme teď místo na parkování, které vypadá skvěle a je zároveň praktické. Už si nedokážu představit, že bychom měli zahradu bez ní.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a třináct